برای مطالعه مقاطع نازک سنگها و کانیها از میکروسکوپ پلاریزان استفاده می شود. انواع و اقسام میکرسکوپ های پلاریزان توسط کارخانه های مختلف ساخته می شود که اساس کار همه آنها یکسان می باشد. در یک میکروسکوپ پلاریزان متداول و معمول قسمت های تشکیل دهنده آن عبارتند از: عدسی چشمی٬ عدسی برتراند٬ اهرم آنالیزور٬ اهرم جدا کننده لوله٬ شکاف محل استقرار تیغه های کمکی٬ عدسی شیئی٬ پایه میکروسکوپ٬ صفحه دوار مدرج٬ پیچ ماکرومتر و میکرومتر٬ منبع نور٬ دستگاه کندانسور٬ پیچ تنظیم دیافراگم٬ شیشه غبارگیر.

در ادامه مطلب به تعریف جزئی هر کدام از قسمت های اصلی تشکیل دهنده میکروسکوپ پلاریزان می پردازیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط اصغر اکبرنژاد خوش اخلاق در و ساعت |

با استفاده از این روش می توان وجود عنصر یا عناصر ویژه ای را در ترکیب یک کانی مشخص نمود. در روش شیمیایی ممکن است کانی ها را به روش مرطوب و یا خشک مورد مطالعه قرار داد. در روش مرطوب کانیها را در حلالی مانند آب ٬ اسید یا حلال های دیگر بصورت محلول در آورده و سپس برای شناسایی آنها از معرف استفاده می کنند.اغلب کانیها بویژه سیلیکاتها نامحلولند لذا به حالت خشک مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرند.

مطالعه کانیها به روش خشک متنوع است. در روش خشک از معرف های خشک مانند کربنات سدیم و دی اکسید سدیم استفاده می شود. این مواد باعث پایین آمدن نقطه ذوب کانیها می شوند.از مخلوط نمودن کانی مورد نظر با این مواد و ذوب آنها پرل یا مروارید کانیها ایجاد می گردد. برای ذوب کانیها ممکن است از فوتک یا شعله مستقیم یا آون استفاده شود. شعله ممکن است اکسید کننده یا احیاء کننده باشد.

اصولا هر شعله از سه قسمت تشکیل می شود. قسمت خارجی شعله که آبی رنگ یا بی رنگ است شعله اکسیدان نامیده می شود و برای عمل اکسیداسیون مناسب می باشد. قسمت وسط شعله رنگ زرد روشن دارد و در واقع بخش اعظم شعله را تشکیل می دهد. این قسمت شعله که احیاء کننده نامیده می شود برای انجام عمل احیاء مناسب می باشد.

به طور کلی برای شناسایی کانیها از راه خشک ممکن است از طریق مشاهده رنگ مروارید کانیها ٬ رنگ شعله ٬ تغییر وضعیت کانی در لوله های باز و بسته ٬ طیف سنج ٬ آزمایش روی زغال و غیره استفاده شود.

+ نوشته شده توسط اصغر اکبرنژاد خوش اخلاق در و ساعت |

ویژگیهای فیزیکی کانیها شامل : شکل بلور ٬ کلیواژ ٬ سطوح جدایش ٬ شکستگی ٬ سختی ٬ تناسیته ٬ چگالی ٬ شفافیت ٬ جلا ٬ رنگ ٬ رنگ خاکه ٬ خواص الکتریکی ٬ خواص مغناطیسی ٬ خاصیت رادیواکتیویته ٬ قابلیت ذوب ٬ قابلیت هدایت الکتریکی و ... می باشد که در ادامه مطلب به ترتیب به شرح مختصر هر یک از این ویژگیها می پردازیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط اصغر اکبرنژاد خوش اخلاق در و ساعت |

قرنها پیش از دستیابی انسان به فلزات و علم استخراج و مصرف آنها ، برخی از سنگها و کانیها مهمترین ابزار دفاعی ، زراعی و شکار بشر محسوب می‌شده‌اند. بشر اولیه جهت تهیه ابزار سنگی از مولد دارای سختی زیاد همچون سنگ چخماق ، کوارتزیت ، اُبسیدین ، کوارتز و ... که در محیط زندگی‌اش فراوان بوده استفاده کرده است. استفاده و بکارگیری این سنگها آنچنان در زندگی و پیشرفت انسان مؤثر بوده است که بر این اساس زمان زندگی انسان اولیه در سه دوره دیرسنگی ، میان سنگی و نوسنگی طبقه بندی می شود. همزمان با شناخت فلزات و استخراج آنها عصر فلزات آغاز گردید. احتمالاً اولین فلز استخراج شده مس بوده است که در حدود 450 سال ق.م ، استخراج شده است.

( بقیه در ادامه مطلب )


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط اصغر اکبرنژاد خوش اخلاق در و ساعت |